Poznajmy się;

     Urodziłem się blisko Tatr, w Poroninie. Jako młody chłopak, wychodziłem sobie na okoliczne wzniesienia i przez wielką lornetę oglądałem imponujący tatrzański krajobraz. Tak się zaczęło a rozkręcało się z biegiem lat. W roku 1994, czyli w klasie maturalnej, po ukończeniu kursu, stałem się posiadaczem niezbędnej kiedyś karty taternika. Rozpocząłem, już na poważnie, trwającą do dzisiaj, moją górską przygodę.

Moje doświadczenie górskie

Tatry traktuję trochę jak drugi dom. Tutaj w pełni realizuję się zawodowo ale tutaj też ładuję swoje akumulatory, ciągle poszukując nowych wyzwań lub miejsc, do tej pory dla mnie nieznanych. Jestem aktywnym taternikiem. Wspinam się zarówno zimą jak też latem - w mikście, w lodzie i w skale. Bardzo lubię klasykę, np. zimowy drytooling. Przez wiele lat wspinałem się również w najgłębszych jaskiniach Tatr, np. 500 m pod ziemią... czasem klasycznie, a czasem z wiertarką w ręku, wisząc w ławach - odkrywając, wraz z przyjaciółmi, nieznane nowe korytarze, kominy i studnie. To co zawsze dawało mi jakiegoś kopa, olbrzymi zastrzyk pozytywnej energii to było wspinanie solo, zarówno na powierzchni, jak też pod ziemią.  Dzisiaj, w sieci, każdy pisze o sobie co chce. Dlatego uznałem, że lepiej będzie pokazać trochę zdjęć. A ponieważ bardzo lubię robić zdjęcia, więc jest ich na stronie nie mało ;) 

Trochę zdjęć z mojej działalności górskiej znajdziecie w działach WSPINACZKA GÓRSKA oraz ARCHIWUM

Inne zdjęcia w innych działach...

Moje doświadczenie w jakiś sposób odzwierciedlają również uprawnienia, które posiadam:

  • instruktor taternictwa jaskiniowego Polskiego Związku Alpinizmu - od 2001
  • ratownik TOPR - od 1996, dwa lata później starszy ratownik TOPR
  • instruktor narciarstwa zjazdowego
  • przewodnik tatrzański od 2003, obecnie przewodnik tatrzański klasy I (najwyższej)
  • wysokogórski przewodnik tatrzański SWPT*
  • instruktor wspinaczki skalnej Polskiego Związku Alpinizmu - od 2017

 

Zapraszam zatem Państwa serdecznie do wspólnej przygody!

Paweł Orawiec

 

*   Przewodnicy SWPT są kontynuatorami najlepszych tradycji, sięgających roku 1875. Mniej więcej w tym czasie, Towarzystwo Tatrzańskie wydało drukiem listę przewodników, którzy z liną w ręku potrafili prowadzić gości na trudne lub niezdobyte wcześniej szczyty i eksponowane turnie skalne, zarówno po północnej jak też południowej stronie Tatr.

Tak jak kiedyś, również dzisiaj grupa przewodników wysokogórskich nie jest zbyt liczna. Najlepsi zrzeszeni są w Stowarzyszeniu Wysokogórskich Przewodników Tatrzańskich. Do tego grona zaliczają tylko fachowcy i znawcy Tatr, absolwenci wieloletnich szkoleń i kursów. Członkowie SWPT mają dużą wiedzę o Tatrach oraz umiejętności techniczne i doświadczenie, które pozwala im realizować wymagające i skomplikowane projekty wysokogórskie. Naszym priorytetem jest zapewnienie Państwu bezpieczeństwa. Ale nie tylko. Traktujemy Was indywidualnie, wpatrujemy się w Wasze potrzeby i oczekiwania. Z prawdziwą przyjemnością uchylamy drzwi do mniej znanej części świata Tatr.