Trochę o sobie;

   

     Urodziłem się blisko Tatr, w Poroninie. Jako młody chłopak wychodziłem sobie na okoliczne wzniesienia i przez wielką lornetę oglądałem imponujący tatrzański krajobraz. Wówczas, te z pozoru niedostępne, pionowe zerwy skalne, z lśniącymi płatami letniego śniegu, bardzo mocno oddziaływały na moją wyobraźnię. Chyba trochę zbyt mocno aby przejść obok tematu obojętnie ;) Po kilkuletnim okresie intensywnego turystycznego poznawania Tatr zacząłem się wspinać. W roku 1994, czyli w klasie maturalnej, stałem się posiadaczem słynnej niegdyś karty taternika. Rozpocząłem, już na poważnie, trwającą do dzisiaj moją górską przygodę.

    Tatry poznałem całkiem nieźle nie tylko od zewnątrz. Przez wiele lat eksplorowaliśmy najgłębsze tatrzańskie jaskinie. Były nowe odkrycia i wiele radości. Moje doświadczenie górskie w jakiś sposób odzwierciedlają uprawnienia, które posiadam:

  • instruktor taternictwa jaskiniowego Polskiego Związku Alpinizmu - od 2001
  • ratownik TOPR - od 1996, dwa lata później starszy ratownik TOPR
  • instruktor narciarstwa zjazdowego
  • przewodnik tatrzański od 2003, obecnie przewodnik tatrzański klasy I (najwyższej)
  • wysokogórski przewodnik tatrzański SWPT*
  • instruktor wspinaczki skalnej Polskiego Związku Alpinizmu - od 2017

Wybraną część mojego "wykazu wspinaczkowego" znajdziecie Państwo w dziale "ARCHIWUM WŁASNE"

Zapraszam Państwa serdecznie do wspólnej przygody. Bezpiecznie i w miłej atmosferze czyli tak jak być powinno! ;)

Paweł Orawiec

 

Przewodnicy SWPT są kontynuatorami najlepszych tradycji, sięgających roku 1875. Mniej więcej w tym czasie, Towarzystwo Tatrzańskie wydało drukiem listę przewodników, którzy z liną w ręku potrafili prowadzić gości na trudne lub niezdobyte wcześniej szczyty i eksponowane turnie skalne, zarówno po północnej jak też południowej stronie Tatr.

Tak jak kiedyś, również dzisiaj grupa przewodników wysokogórskich nie jest zbyt liczna. Najlepsi zrzeszeni są w Stowarzyszeniu Wysokogórskich Przewodników Tatrzańskich. Do tego grona zaliczają tylko fachowcy i znawcy Tatr, absolwenci wieloletnich szkoleń i kursów. Członkowie SWPT mają dużą wiedzę o Tatrach oraz umiejętności techniczne i doświadczenie, które pozwala im realizować wymagające i skomplikowane projekty wysokogórskie. Naszym priorytetem jest zapewnienie Państwu bezpieczeństwa. Ale nie tylko. Traktujemy Was indywidualnie, wpatrujemy się w Wasze potrzeby i oczekiwania. Z prawdziwą przyjemnością uchylamy drzwi do mniej znanej części świata Tatr.