Zachodni Filar Ganku

Zachodnim filarem Wielkiego Ganku prowadzi droga wytyczona 30.08.1950 przez zespół w składzie J.Brandobur, F.Kele st. i A.Puškáš. Pierwszego przejścia zimowego dokonali polacy 23.04.1968 a byli to J. Kiełkowski i A. Uznański (za tatry.nfo.sk).

Jest to droga z jednym trudniejszym, niebanalnym miejscem zlokalizowanym na początku drugiego wyciągu - lekko wywieszony w dole, krótki kominek wyceniony na V, choć pewno niewiele osób by protestowało gdyby dać tam V+. Reszta to piękne i w miarę łatwe wspinanie - w sumie około 5 wyciągów. Po osiągnięciu szczytu schodzimy efektowną granią w kierunku Gankowej Przełęczy i w prawo w dół, w kierunku Rumanowej Dolinki. 

Linia nie jest jakoś specjalnie długa ale bardzo efektowna. W ogóle dobrze się wspina po formacjach, gdzie przebieg drogi jest oczywisty i możemy skupić się na kontemplacji wspinania a nie na szukaniu przejścia. Droga ma wybitnie skalny charakter. Ma też taką ekspozycję, która powoduje, że szybko obsycha. Nawet w zimie bywa do przejścia w letnich butkach wspinaczkowych, choć oczywiście zależy to od zimy ;) Ja miałem to szczęście.

Na drogę wybrałem się solo w dniu 27.12.2015. To był taki dzień, że wszystko szło dobrze a los sprzyjał. Tą piękną linię przeszedłem w czasie 1,5 h