Wielka Korona Tatr w 60 godzin

No właśnie. Muszę znaleźć chwilę aby przypomnieć sobie (będzie ciężko znając moją sklerozę ;) moję przygodę sprzed kilku lat. Takie małe szaleństwo i niezwykłe wspomnienia. Na teraz kilka fotek z przejścia


Droga Motyki - Wysoka

Kiedy jest dobry dzień i wszystko idzie tak jakby się chciało, to wówczas można się cieszyć z udanej wspinaczki i pięknej przygody. Tak było tym razem. 9 lutego 2019 wybrałem się na jedną z dróg legendarnego polskiego wspinacza, narciarza i olimpijczyka Stanisława Motyki. 


Piranha M6+, OS Niżnia Królewska Baszta

Niżnia Królewska Baszta to pierwsza turnia w Filarze Birkenmajera, a ten z kolei oddziela Królewski Żleb od Żlebu Veverki. Mówimy oczywiście o masywie Sławkowskiego Szczytu. Tutaj znajduje się nasza droga 


Filar Leporowskiego

Od dawna miałem ochotę zrobić tę drogę samemu i zimą. Byłem już na niej kiedyś, w zamierzchłych czasach. Nawet nie potrafiłbym odtworzyć daty (chyba lato 1993 albo 1994?) ale razem z Sebastianem, moim partnerem byliśmy wówczas totalnie nieopierzonymi kurczakami... 


Dookoła Morskiego Oka w jeden dzień

31.07.2015 - Jak to powiedział mój kumpel - to taka "łańcuchówka morskooczna" wyszła ;) Tak czy inaczej obszedłem dookoła Morskie Oko wychodząc na różne mniej lub bardziej szpiczaste wierzchołki. Plany były zupełnie inne. To miał być tylko spacer i rekonesans okolicy, dlatego w pierwszej połowie dnia w ogóle nie było pośpiechu. Dla odmiany, w godzinach popołudniowych kiedy pojawił się pomysł, zaczął się mały bieg. W każdym razie ostatecznie wyszła taka oto pętla.


Parada Jedynek na Kotle Kazalnicy

To ciekawa droga. Raczej wymagająca. To znaczy kluczowe trudności nie utkwiły w pamięci tak bardzo jak łatwiejsze pasaże pozbawione sensownej asekuracji. Nazwa pochodzi chyba stąd, że w ścianie tkwi "niezliczona" ilość jedynek ;) 


Orzeł z Epiru

Wycena zimowoklasyczna tej linii to M6 / M6+. Jest to droga, która ma jedno naprawdę trudne miejsce i w dodatku dosyć ryzykowne pod względem asekuracyjnym - końcówka pierwszego wyciągu.


Sprężyna na Kotle Kazalnicy

Droga jest klasykiem otoczenia Morskiego Oka. Mimo, że nie jest jakoś specjalnie długa (od 4 do 7 wyciągów + zjazd) to dostarcza sporych wrażeń i emocji. W oryginalny sposób pokonuje urwiska Kotła a smaczku dodaje konieczny zjazd na linie. 


Zachodni Filar Ganku

Zachodnim filarem Wielkiego Ganku prowadzi droga wytyczona 30.08.1950 przez zespół w składzie J.Brandobur, F.Kele st. i A.Puškáš. Pierwszego przejścia zimowego dokonali polacy 23.04.1968 a byli to J. Kiełkowski i A. Uznański (za tatry.nfo.sk).


Kozie Czuby

Ściana południowa. Droga Skotnicówny, Stanisławskiego, Czecha, Ustupskiego i Wójcika IV 


Kościelec

"114" czyli stoczternastka na wschodniej ścianie Kościelca V


Kozi Wierch

Południowy Filar  III, miejsce IV lub V - w zależności od wariantu


Batyżowiecki Szczyt

Filar Cihuli V+, ściana południowa